top of page

DEN FØRSTE JAKTBOLIGEN, MEN IKKE DEN ENESTE

Da den såkalte jaktboligen ble bygget på midten av 1800-tallet en gang, var det bare tre bruk som utgjorde bebyggelsen i Jeppedalen. Huset ble kalt hvitbygningen på folkemunne ettersom den opprinnelig var malt i hvitt. Hvitt var dessuten den eneste maling-fargen å få tak i på den tiden. Vi tror jaktboligen opprinnelig stod på Øvre Jeppedalen, men at den senere ble flyttet til den praktfulle beliggenheten den har i dag, litt lenger ned i skråningen. 


Selve huset ble satt opp av en Edvart Voya fra Hadeland, visstnok med hjelp fra en kar fra Skrukkelia. Det som da ble bygget var selve Jaktboligen, samt en jegerstue med bikkjerom pluss stall, vognskjul og vedskjul. Nøyaktig når Jaktboligen ble flyttet ned dit den står i dag vet vi ikke helt, men vi vet at det fortsatt er spor av den gamle grunnmuren oppe på Øvre Jeppedalen. 


Det var mest sannsynlig kompaniskapet Tostrup & Mathiesen som fikk bygget jaktboligen, før den til slutt ble overdratt til Mathiesen-slekten da Tostrup gikk ut av bedriften. Kammerherre Haaken Larpent brukte også i sin tid dette som sitt personlige jaktsted sammen med Bundli og Rustad før han slo seg fast ned på Skabland. Det finnes flere bilder av kammerherren med venner og familie utenfor jaktboligen i Jeppedalen. Den såkalte Rødstuen kom også etter hvert til som et tilskudd på tomta. Rødstuen ble mest sannsynlig flyttet til Jeppedalen fra en gammel finneplass ved Øyangen, men vi tror ikke Rødstuen er så gammel at den er en original finnebygning. 


Kammerherren var en slags selskapsmann for det Kongelige Hoff. Prinsestuen ble bygget i 1905 i gammel bondestil, i anledning av at Kronprins Carl Gustav av Sverige skulle komme til Jeppedalen på besøk. Alle rommene ble malt i flotte farger, og stuen innehar fortsatt den originale rosa fargen.

 

Men det ble ikke noe av kronprinsbesøket grunnet urolighetene mellom Norge og Sverige. Det ble bygget et tilbygg på Prinsestuen på 1960-tallet, før den så ble totalrenovert igjen i 2015. Johanne Mathiesen brukte Jeppedalen mye frem til sin død (1970), hvoretter stedet ble leid ut til daværende Kronprinspar Sonja og Harald, som holdt til der med sine barn i nærmere 20 år. 


Denne avtalen var hemmelig for offentligheten. Siden ble Jeppedalen benyttet av Agno og Mogens Mathiesen med barn. Jaktboligen ble så leid ut til diverse leietagere før Erica Mathiesen overtok eiendommen i 2015.

bottom of page